6 Οκτωβρίου 2014-Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Με αφορμή την Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού που καθιερώθηκε να γιορτάζεται την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε έτους, γίναμε όλο το σχολείο μια μεγάλη παρέα-μαθητές και δάσκαλοι- και συμμετείχαμε σε πολλές εκδηλώσεις.

Η σημερινή μέρα ήταν πραγματικά μια ημέρα δημιουργικότητας ,σκέψης, συζήτησης,  παιχνιδιού, προβληματισμού και πάνω απ? όλα αθλητισμού .Συζητήσαμε για τη διαφορετικότητα στην κοινωνία μας γενικά και στον αθλητισμό ειδικότερα και μπήκαμε στη θέση ατόμων με αναπηρία παίζοντας ανθρώπινη γέφυρα ,γκολ-μπολ και αυτοκόλλητο ψηλά. Αφού συζητήσαμε για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία, προβληματιστήκαμε για το πώς θα μπορούσαμε να τα βοηθήσουμε να νιώθουν ισότιμα μέλη της κοινωνίας μας και το πώς τελικά μπορούμε να περνάμε όμορφα όλοι μαζί διαφορετικοί, όλοι μαζί ίσοι σαν ομάδα. Συνεργαστήκαμε τέλος και φτιάξαμε πανό που θα  στολίσει  το σχολείο μας και εικαστικές δημιουργίες που θα μας θυμίζουν καθημερινά τη σημερινή μέρα.