Οι τρεις Ιεράρχες

Κάθε χρόνο στις 30 Ιανουαρίου τιμούμε τους Τρεις Ιεράρχες, τους προστάτες των γραμμάτων, των μαθητών και μαθητριών και των εκπαιδευτικών: τον Βασίλειο τον Μέγα, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο. Τιμούμε τον καθέναν ξεχωριστά, αλλά και τους τρεις μαζί γιατί είχαν πολλά κοινά. Αφιέρωσαν τη ζωή τους στο Θεό, βοήθησαν τους συνανθρώπους τους με κάθε τρόπο, αγάπησαν τη γνώση και ήταν σπουδαίοι ρήτορες. Τα λόγια τους παραμένουν σύγχρονα, πηγή αστείρευτης έμπνευσης για τον καθέναν και την καθεμία μας.

Σ’ αυτό το πλαίσιο στο σχολείο μας ανήμερα της γιορτής τους πραγματοποιήθηκαν εορταστικές εκδηλώσεις. Οι μαθητές/τριες εκκλησιάστηκαν συνοδευόμενοι/ες από τις εκπαιδευτικούς τους και κάθε τάξη τίμησε τη μνήμη τους με ομιλίες, βίντεο και κατασκευές, αφιερώνοντας ένα διδακτικό δίωρο. Το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας κ. Πιερρακάκη Κυριάκου διάβασε στην ολομέλεια του σχολείου ο Διευθυντής κ. Ματόπουλος Αντώνης.

Είθε το παράδειγμά τους να φωτίζει το δρόμο όλων μας!

Καλή πρόοδο και χρόνια πολλά!