Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Ο ΟΗΕ, το 1992, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δίνοντας την ευκαιρία σε όλους μας να κατανοήσουμε θέματα αναπηρίας και να ευαισθητοποιθούμε για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία.

Στο πλαίσιο των δράσεων που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας, προσκαλέσαμε τον ιδρυτή του Α.Σ. ΑμεΑ “Εν Σώματι Υγιεί” Βέροιας κ. Καραϊωσήφ Αλέξανδρο και τον κ. Ελισσαίο Γαλανούδη, αθλητή του συλλόγου με πολλές διακρίσεις σε εθνικό και παγκόσμιο επίπεδο, με σκοπό να ευαισθητοποιήσουν τα παιδιά στη διαφορετικότητα, να ενεργοποιήσουν την αποδοχή, τον σεβασμό και την αλληλεγγύη στα άτομα με αναπηρία.

Οι μικροί μαθητές έμαθαν για το ρόλο του αθλητισμού, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι αθλητές ΑΜΕΑ και για τις εμπειρίες που αποκόμισαν από τους αγώνες τους τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο.

Ακολούθησαν βιωματικές δράσεις και αθλήματα με την ενθουσιώδη συμμετοχή όλων των παιδιών του σχολείου.

Ευχαριστούμε από καρδιάς τον σύλλογο Α.Σ. ΑμεΑ “Εν Σώματι Υγιεί” και ιδιαίτερα τον κ. Καραϊωσήφ Αλέξανδρο και τον κ.Ελισσαίο Γαλανούδη!